All that and a 50-cent head of lettuce

Today I had some adventures to attend to: I promised Nan I’d use my CVS coupon magic to buy her some Excedrin, I had lunch with some of my Stitch Fix colleagues planned (and it’s Southern Candy’s birthday tomorrow) and if I felt really flush with money and ambitious I wanted to stop at Grocery Outlet while I had my car.

CVS deals

CVS did not meet my usual expectations but I found a CVS Health Brand Migraine Relief, which is exactly the same thing as CVS Extra Strength Headache Relief. 200 pills for 16.99 and a use-by date of February 2026. I had a coupon for 40% off a full price item, another for $5 off a $30 purchase, $1 off CVS pain relief and $1 off two bottles of sparkling water.

And my favorite KIND breakfast bars were on sale for $5.99. I bought a pack of those, the waters, the pills, and a 30 pack variety pack of Starburst flavor mixes that retails for $5.79. That brought my total to about $32.

After coupons, it was less than $21.

Mission accomplished.

Friends and angels

Next, I headed to my lunch date where I had a lot of laughs, learned about rattlesnakes, and had a yummy dish of chocolate chip pancakes. And one friend gave us green beans from her garden.

Now earlier this week, a friend had shared some of his recent profits with me from a project I encouraged him to do. He did this with the express desire that I buy Eva some meat. I agreed, but did so with the stipulation that I added $10-$20 worth of meat to my next few shopping trips and not splurge on some fancy meats all at once.

I refuse to give up my frugality.

So I headed to Grocery Outlet to fulfill my promise and grab what odds and ends I could.

I managed to get 3 pounds of organic chicken breast, a pack of turkey bacon and a frozen bag of cheeseburger-seasoned meatballs for less than $15.

I spent more than I intended to. I had mentally prepared to spend $30, but due to the nature of some of the things we needed and the deals we found I allowed myself some splurges.

I ended up spending $63.85.

Meal planning

I hear a lot of people complaining about the price of food– and it sucks that food is expensive. But one of my tricks is to refuse to buy expensive things. Eva would have preferred “real” bacon, but the turkey bacon was $1.50 cheaper. I wanted ground beef, but the prices didn’t suit my budget so I skipped it in favor of packaged meatballs.

I bought a cute head of iceberg lettuce. All the iceberg lettuce was on sale for $1 a head. There was a smaller head starting to brown on the outside that was reduced to 50 cents. I peeled off the brown layers and about four or five leaves deep it was crispy and fine. Then I chopped it and I plan to make a salad tomorrow of iceberg lettuce, cucumber ranch dressing I have in the fridge, slices of turkey bacon and some of the local cheese. And if anyone has any garden fresh tomatoes I will add some diced tomato. Simple and delicious.

The leftover bacon can be used for sandwiches, eggs, or even a by itself snack as leftovers. So we’re looking at 2-3 meals for the two of us for $4 plus staples and ingredients already in the house.

What I bought at Grocery Outlet

(Most items on this list are around $2)

  • 12 Clif bars chocolate brownie flavor, for Eva, $6.99 (I was going to buy her the 15 count for $9.99 but she doesn’t like the one flavor. Then I did the math. In the 15 count pack each bar is $0.67 each. In the smaller box, each bar is $0.58 each.)
  • Generic tuna in water, small cans, 2, at $0.69 cents each. (I hate the thought of how finding out how sustainably or ethically these were caught)
  • Parmesan cheese, grated, $2.49
  • Glen Muir organic tomato sauce no salt added, probably 12ish ounce cans, 3 of them, $0.99 each
  • A box of instant mashed potatoes, $0.99 (an easy way to make a cheap meal more filling)
  • Small bags of pasta, each bag will be one meal for Eva and I, one bag mini-shells and one bag tiny elbows, $0.50 each
  • one bag Goldfish crackers, $1.49
  • 2 quarts of vanilla cinnamon chickpea milk, 10 grams of protein per serving, $0.99 per quart
  • A big old bottle of cheap laundry detergent, $6.99
  • one small head iceberg lettuce, $0.49
  • One pretty big bag frozen avocado chunks, $5.99
  • Cheeseburger-seasoned meatballs, $3.99
  • meatless chickn fries, $3.99
  • Cabot cottage cheese (I love this stuff so much), 2 containers, $2.49 each
  • a quart of half and half, $2.49
  • a half gallon of milk, $2.22
  • turkey bacon, $3.49
  • Tillamook unsalted butter, $3.27
  • 2 packs organic chicken breast, each almost 1.5 pounds, $3.11 & $3.13 after markdown.

The Monday errands on a budget

So, The Teenager’s (now College Student’s) car won’t start and today I needed my car for a 10 a.m. chiropractor appointment. I’ve noticed over the last couple days some of my random hip/leg issues have stopped causing discomfort so that is awesome. The chiropractor is less than a block from The Teenager’s college campus, so I headed out a little early and did the last touches on this week’s Parisian Phoenix Substack newsletter. Are you interested in my little publishing company’s newsletter? If so, click here. Today I talked a bit about technology and privacy.

The Teenager’s first class was at nine, and my appointment was at ten, so that left me the dilemma of how to organize my day into pieces that fit our combined schedule. I completed the computer work I wanted to finish before 9:30 and I even got to watch the street sweeper comb the neighborhood. I read some of Stephanie Parents gothic D/s (of the impact play, not the sexual kind) mystery in the reception area. I found my favorite passage of the book so far:

“The trouble with this sort of exorcism was that when it ended, when Jack stopped spanking her, nothing had changed. She hadn’t split open, and nothing had spilled out from inside of her…”

The Briars, Chapter Nine (Claire)

I left the chiropractor at about 10:15 a.m., and I needed to use the restroom. I also thought I could swing out to the Forks Township Dollar Tree because I need some items, and I’m trying to stock my kitchen on an extreme budget. I have $74 left in my wallet in cash, and anything in my checkbook is for the bills these days.

It’s free coffee with any purchase Monday at Dunkin, but I wasn’t in the mood for iced coffee and that particular Dunkin requires a key for the bathroom. I usually get three munchkins for $1.29 and feed them to the dog. But today, I opted for a Diet Coke from McDonalds. I could just go in the backdoor and use the restroom and leave, but I try not to be that person.

I opened my app and ordered a large Diet Coke for $1.49 plus tax and redeemed some of my reward points from those previous Diet Cokes for a hashbrown. Then I used my “Apple Cash” to pay the $1.58. I didn’t realize that I’ve never stepped inside that McDonald’s– it’s all reclaimed wood with a stone look and oversized cushioned stools at the table.

I headed over to the next plaza to visit The Dollar Tree and discovered they don’t have refrigerated cases. Perhaps because it’s so close to a Giant Food Store and/or because it’s a more upscale neighborhood. I spent $13.08 from my cash and got some staples, some candy and the cornerstone of one meal.

  • Guacamole Flavored Tortilla Chips
  • Potato Gnocchi
  • Hunts Garlic and Herb Sauce
  • 10 flour tortilla
  • Sandwich slice pickles
  • Self rising white corn meal blend on clearance for 50 cents
  • Yoohoo for The Teenager to surprise her
  • Canned Peas
  • Canned Diced Potatoes
  • Black Licorice
  • Wallably Hot Cinnamon Licorice

(Which reminds me that I made the turkey hot dogs I bought at Dollar Tree last week. Eight hot dogs for $1.25. I fried them in the skillet until they were crisp and seasoned them with garlic pepper, crushed red pepper and smoked paprika. Even the Teenager had to say, “How did you manage to make these taste so good?”)

From there, back to campus to retrieve the Teen. We also stopped at CVS for our medicine ($1). The Teenager made wanting eyes at the Jelly Belly Candy Canes that I thought were $3.99. I picked them up because I had a $3 off coupon I knew would expire before we set foot in CVS again. It turned out they were $5.19! For candy canes! But after my coupons, they were $1.96.

Then we came home and I opened the package from Amazon, of my own books from my own publishing house because Amazon has them on sale so cheap right now I can get them cheaper from there versus shipped from the distributor.

I cleaned up the kitchen, tried to declutter, and then ate the rest of the hot dogs for lunch. After some correspondence with friends, I came out to the sunporch to finish my Diet Coke and let the dog enjoy the porchy porch.

$7 Wheel of Brie

The Teenager and I headed to Grocery Outlet today– primarily because some of the deals looked so good but also because one of my authors gave me some cash today for some books he ordered. I spent too much but it’s hard to feel guilty when you are strategically buying food. Not just buying– strategically buying.

I spent almost $60 and $10 of it the Teenager intended to buy for herself– like the 10 (yes 10) monster slim jims. Is that the best nutritional choice? No, but at four for 97 cents, can I blame her? No. Because on most college days she doesn’t have time to eat lunch.

I got a decent amount of groceries, including the most expensive food item I think I have ever purchased at Grocery Outlet, a $7 wheel of brie. Yes, a whole wheel. I had picked up a 7-ounce wedge of brie, thinking that was a splurge, but then I saw the $2.49 wedge of the same size. I looked at the wedge… and I saw the $6.99 wheel. I looked at the Teenager. She looked at me.

She said she could eat it all tonight. I encouraged her not to do that.

We bought it.

And I’m munching on it and the sriracha almond thins I bought last week and sipping white wine that was left here by a friend in July. Life feels just about right.

So what did I get at Grocery Outlet for my $58.93?

  • Artichokes, $1.99
  • Caramel Chocolate Thins, $2.99 (Teenager)
  • Jenny Craig Cranberry Lemon Biscotti, two at 2/$1.00
  • Larger can of cream-style corn, $1.19
  • Baby corn in a can, two cans, $1.29 each
  • Strawberry Frosted Flakes, $1.49
  • Nature Valley Crunchy Granola bars, $1.99
  • Frosted Confetti Cupcake Pop Tarts, $1.49
  • Dairy Free Salmon Chowder, $1.99 (we had this for dinner last night, it wasn’t bad at all)
  • Monster Slim Jims, Sonic Chili Cheese Dog flavor, 8 at 4/$0.97
  • Sundried tomatoes, $2.49
  • Magic Spoon Protein Bars, two boxes at $1.99 each (cookies and cream/peanut butter cocoa flavors)
  • Broccoli slaw, $2.99
  • Baby carrots, $0.99
  • Light Life Teriyaki Tempeh cubes, $1.99 (I really enjoyed these over the weekend and I still have a box but they are cheap and delicious so I want more)
  • Belmont wheel of Brie, $6.99
  • Spreadable Havarti cheese, $2.49
  • Cinnamon Toast Crunch toppers yogurt, $0.80
  • Cabot Cottage Cheese, $2.49
  • Chobani Sugar Free Strawberry Yogurt, $1.00
  • Half & Half, quart, $2.79
  • Italian Shredded Cheese, 2 8-ounces packages, $1.99 each
  • Kozy Shack, Tapioca Pudding, 4-packs, $0.99
  • Pumpkin Pie Milk, individual servings, 2 bottles, $1.17 each
  • frozen vegan pork barbecue, $1.99
  • strawberry drinkable yogurts, two at $0.99 each

Back to School shopping

My daughter enters the fifth grade tomorrow. In her district, this involves moving to a new school and riding the bus with the big kids. I have never really taken her back-to-school shopping. Instead, I quietly purchase the necessities and her grandmother buys her an outfit or two and that’s the end of it.

Not this year.

She’s older so I thought I’d make back-to-school shopping a lesson in how to handle money. We started by taking $200 out of her savings account. I had already purchased the sneakers, jeans, new coat, backpack and school supplies required. We also had cleaned her drawers, sorting everything by size and removing the items that were too small, soon to be too small or just not her style any more. Those will be passed on to another child.

At the bank, she filled out her own withdrawal slip and we headed to the counter where the teller asked her how she preferred her money. She left with an envelope of mixed bills. We kept the receipt so she could keep that inside the envelope and track her purchases. I took a “mommy” envelope for the times where she would need me to pay with my credit card.

She made a list of items she wanted. With our list in hand (and eventually forgotten in her wallet) we went to the thrift store. The thrift store I frequent is a little… shady. I told my daughter not to bother trying anything on, that we’d buy it, wash it, and then try it. If it didn’t fit, we’d donate it away. We arrived during 65% hour.

We found a pair of Ralph Lauren corduroys, skinny style, with snaps at the ankles. We found two tank tops with the built-in shelf bras. We found a camouflage tank top and a polka dot long sleeve shirt. By far, her favorite discovery was the black cropped sweatshirt, zipper down with a hood, covered with Muppet style fuzz. Total spent: $8

Next, we headed to Target. Since I work at Target, we have my employee discount plus an additional 5% off if we use my RedCard. Hence, the Mommy envelope. And this particular sales week had $5 off a $20 Target brand underwear purchase. We bought two bras, ten pairs of underwear, four pairs of socks, and a pair of buckle laden black ankle boots. Total spent: $50.

After Target, we went to the mall. I have a Gap visa which I opened one year when I wanted to buy the child a coat. The extra percentage off made the deal sweeter. This summer, the financial company offered 10X reward points on purchases outside the Gap. So, when typically it requires $1,000 in purchases for a $10 Gap gift card, this promotion meant you received a $10 gift card with only $100 in purchases. I “earned” $50 in gift cards for making the Gap card my primary card for the summer (which I pay off in full every time the bill arrives).

My daughter found a cropped sweater, a cropped red zipper down sweatshirt and a sweatshirt dress with pocket in the front. She paid $9. I put it on my Gap card and she gave me the cash for the Mommy envelope.

Now a Mommy-daughter shopping trip is never complete without lunch. Child wanted wings. She loves chicken wings on the bone. Her first thought was Buffalo Wild Wings. But after consideration, she decided on the pub near our house. I’m sure Shruty’s Pub appreciates that she chose to support the local, family-owned business.

Our final stop was The Crossings Premium Outlets. I explained to dear daughter that her money wouldn’t go nearly as far here. Her first stop was Charlotte Russe. She bought two shirts for $23. Then we visited Forever 21. She found a leopard print skirt, a nice blouse, and an umbrella for $38.

“Mommy,” she said, “this place really does eat your money.”

She had grown tired at this point. But she really wanted shoes. Women’s shoes. We went to one outlet and it was athletic shoes which didn’t interest her. We had several shoes stores lined up in front of us: Merrill, Easy Spirit and Bass among them. But those are all sensible shoes. The one at the end of the row interested me most and I knew it would appeal to her too. Nine West. We entered and I think my daughter found nirvana.

Now, my daughter is ten. She wanted some heels. She can’t wear heels to school, and she’s spending her own money, so I don’t want to tell her what to buy. I allowed her to pick out one pair of ridiculous sparkly strappy shoes. She wanted two. One pair was platform. She didn’t keep those. She decided on a beaded pink pair and a pair of leopard pumps. She spent $45.

The depletion of her envelope made her visibly sad. She opted to stop shopping and bring home the remaining few dollars.

I asked if she understood why we shopped in the order we did.

“What would have happened if we came here first?” I asked.

“I would have spent all my money,” she said.

IMG_1136.jpg